دکتر جاوید ظفری » آلرژی کودکان » نشانه های بیماری پوستی در کودکان
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

نشانه های بیماری پوستی در کودکان

هنگامی که پدر و مادری صاحب نعمت داشتن فرزند می شوند، مسئولیت ها و نگرانی های آنها از لحظه ای که متوجه بارداری مادر می شوند شروع می شود. ممکن است تشخیص نشانه های بیماری پوستی در کودکان و یا ناراحتی های دیگر در ابتدا برای ما آسان نباشد اما نگران نباشید به مراتب که کودکمان رشد می کند و می تواند از مشکلاتش با ما صحبت کند راحت تر می توانیم به رفع و حل آن مشکلات بپردازیم.

علت اصلی بیماری های پوستی در کودکان ضعف سیستم ایمنی در آنهاست اما ما در این مقاله به علائم و نشانه های دیگر که برخی بیماری ها باعث بروز ضایعات پوستی در کودک می شوند، اشاره می کنیم .

ضایعه پوستی در کودکان چگونه ایجاد می شود؟

راش یا ضایعه پوستی در کودک به عوامل متعددی که در زیر نام می بریم بستگی دارد:

 • واکنش دارویی در بدن کودک
 • عفونت یا واکنش های آلرژیک
 • خود ایمنی
 • ضایعه های قارچی و انگلی
 • ضایعه های باکتریایی
 • ضایعه های پوستی، ویروسی
 • ضایعه بر اثر پاروویروس
 • ضایعه بر اثر آنتروویروس
 • ضایعه بر اثر مننگوگوکسمی

عواملی که نام برده شد خود ریشه ایجاد یک یا چند نوع بیماری مربوط به نشانه های بیماری پوستی است که در بدن کودکان دیده می شود که این علائم در برخی موارد متفاوت و در برخی موارد دیگر مشابه هستند.

واکنش دارویی

حساسیت به مصرف دارو در کودک ناشی از ضعف در سیستم ایمنی بدن کودک است. که می تواند بر اثر مصرف داروهای شیمیایی و گیاهی در کودک باشد.

عوارض و علائم واکنش به دارو در کودکان متفاوت است که چند نمونه آن عبارتند از:

 • خارش و تورم پوست و ایجاد لکه های قرمز رنگ در سرتاسر پوست صورت و بدن
 • رنگ پریدگی وتعریق شدید
 • بروز کهیر
 • تب و لرز
 • و غیره
بیشتر بخوانید
زگیل پوستی در کودکان چه علائم و درمان هایی دارد؟

واکنش های آلرژیک

یکی از علائم واکنش های آلرژیک در بدن کودکان عفونت است. در اینجا به بعضی علائم دیگر آلرژی در بدن کودک اشاره می کنیم:

 • کهیر و خارش
 • نرم جوش
 • اختلالات تنفسی ( آسم)
 • عطسه، سرفه، خارش بینی و چشم
 • ناراحتی معده و روده

 خود ایمنی

عموما عامل ژنتیک در بروز بیماری های ناشی از خود ایمنی در کودک موثر است. شایع ترین بیماری بر اثر خود ایمنی در کودک ایجاد می شود، بیماری ویتیلیگو، لک و پیس یا برص نام دارد. از نشانه های این بیماری لکه های تیره و روشن هستند که در بیشتر نواحی بدن کودک ظاهر می شوند. این بیماری اکثرا به صورت مادرزادی و بر اثر عوامل ژنتییکی درکودکان و بزرگسالان نیز ایجاد می گردد.

بیماری پوستی در کودکان

نشانه های بیماری پوستی در کودکان

ضایعه های قارچی و انگلی

ضایعات پوستی بر اثر قارچ یا انگل در کودکان بسیارشایع است. که بر اثر عد م رعایت اصول کامل بهداشتی در کودکان ایجاد می شود. از اصلی ترین ضایعات پوستی ناشی از قارچ ها، گال را می توان نام برد. گال یا همان کنه یک نوع  قارچ است که از حیوانات سرایت می کند و می تواند هفته ها در محیط زندگی شما لابلای پتو ها و لباس هایتان زندگی کند.

ضایعات پوستی ایجاد شده بر اثر گال را بین انگشتان دست، زیر بغل، مچ دست و بازوها می توان یافت. علائم گال خارش و التهاب است که بیشتر بعد از حمام و در  هنگام خواب بروز می کند.

کرم حلقه دار

انوع دیگر عفونت قارچی کرم حلقه دار است که به صورت بیضی و بیشتر بر روی قسمتی از سر کودک یا بدن او ظرهر می شود. زخم آن حالت ملتهب و قرمز دارد و خارش و سوزش به همراه خواهد داشت.

ضایعه های باکتریایی

باکتری ها دومین علل ایجاد ضایعات پوستی در کودکان هستند. بعضی از این باکتری ها می توانند دلیل ایجاد ضایعه پوستی در کودکان بشوند که ابتدا یاعث بروز بیماری زرد زخم و تب مخملک می شود.

زرد زخم:

ابتدا از طریق یک تاول کوچک خود را نشان می دهد و نشانه های آن در اطراف دهان و بینی دیده می شود. بعد از مدتی یک پوسته عسلی رنگ روی تاول ها را می پوشاند و خارش زیادی را ایجاد می کند.

بیشتر بخوانید
بیماری دست، پا و بدن در کودکان

تب مخملک: 

این بیماری نیز نشانه هایی مانند خارش و سوزش همراه با عفونت و درد معده دارد. لکه های قرمز بیشتر بر روی غدد لنفاوی خودشان را نشان می دهند.

ضایعات پوستی ویروسی

ویروس ها موجودات بسیار ریزی هستد که برخی از آنها حتی با میکروسکوپ قابل مشاهده نیستند. این ویروس ها بسیار خطرناک هستند و می توانند ضایعات پوستی به بار بیاورند که برخی از این بیماری های پوستی شامل آبله مرغان، سرخک و سرخچه می شوند.

آبله مرغان:

زمانی که کودک شما به آبله مرغان دچار شود علائم پوستی آن در طول یک روز و نیم خودش را به شما نشان می دهد که ابتدا به صورت تاول های ریز و قرمز هستند و کمی ترشح از آن ها خارج می شود اما به مدت 3 تا 4 روز کم کم از بین می روند.

سرخک:

البته خوشبختانه بیماری سرخک بسار نادر شده است اما هنوز هستند کسانی که درمقابل ویروس این بیماری واکسینه نشده اند. از علائم این یبماری می توان به قرمزی چشم ها و علائمی شبیه به آنفولانزا مانند سرفه های خشک ، بی اشتهایی و تب اشاره کرد. ضایعه پوستی ناشی از این بیماری ایجاد لکه های قرمز درشت و کوچک هستند که بر روی پوست کل بدن ظاهر می شود.

سرخجه:

نسبت به سرخک سبک تر است و علائم کمتری دارد. ضایعه پوستی ناشی از این بیماری به صورت لکه های قرمز و صورتی که از یک نقطه در بدن شروع می شود و کم کم در تمام بدن پخش می شود. تب خفیف، خارش و بدن درد از دیگر نشانه های این بیماری در بدن کودک است.

ضایعه بر اثر پاروویروس

این عفونت بیشتر خود را در زمستان نشان می دهد. ابتدا علائمی شبیه به آنفولانزا ظاهر می شوند و سپس ضایعه پوستی مشخص یعد از بین رفتن علائم آنفولاانزا پدید می آیند. ضایعه بر اثر  این نوع عفونت به شکل لکه های قرمز براق است و در طول دو روز ازبین می رود. در صورتی که هر یک ار نشانه های این بیماری را در کودک خود دیدید  بهتر است در اولین فرصت به بهترین متخصص اطفال که می شناسید مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید
روش های درمان قطعی آبله مرغان در کودکان

آنتروویروس

قوی ترین علت ضایعه پوستی و بروز تب در کودکان، آنتروویروس ها هستند. ابتدا تب خفیفی در دست و پاها و دهان کودک ایجاد می شود و سپس ضایعه پوستی در این نواحی خود را نشان می دهد. همچنین خوردن غذا برای کودکان سخت می شود که مادر باید بیشتر غذاهای نرم و سرد مثل بستنی به کودک بدهد.

بیماری های پوستی

نشانه های بیماری پوستی در کودکان

مننگوکوکسمی

این بیماری ناشی از یک باکتری کشنده به نام  مننژیتیدیس نایسریا است که در کودکان بعد از دو سال و در زمستان خود را نشان می دهد.

عارضه پوستی پتشیال ضایعه ایست که این باکتری بر رو پوست کودک به جا می گذارد. پتشی همان مویرگ های شکسته شده در زیر پوست کودک هستند که رنگشان قرمز شده اما می توانند پس از مدتی تغییر رنگ بدهند و کبود شوند. علائمی مانند سر درد، تهوع و بدن درد که گاهی کودک را دچار هذیان گویی می کند که در این حالت بسیار خطرناک است و می تواند کشنده باشد.

کلام آخر

تمام بیماری هایی که در باره آن ها مطالبی را به اطلاعاتتان رساندیم درمان های خانگی نیز دارند. درعین حال باید به اهمیت درمان و خطر این بیماری ها که باعث ضایعات پوستی در کودکان می شود پی برد و در اولین فرصت به متخصص اطفال مراجعه نمود تا از بروز خطرهای جدی جلوگیری کنیم.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
بیماری دست، پا و بدن در کودکان

بیماری دست، پا و بدن در کودکان

بیماری دست، پا و دهان در کودکان یک عفونت خفیف است که می تواند باعث ایجاد راش پوستی، زخم های دهان و تاول در دست ها و پاها...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *